Porady behawioralne i szkolenie

 

 


Czy potrzebuję konsultacji behawioralnej?
Zdarza się, że mimo naszych najlepszych chęci i starań życie z psem lub(i) kotem pod jednym dachem okazuje się być trudniejsze niż przewidywaliśmy. Problemy behawioralne jak agresja, lęki, niszczenie przedmiotów czy załatwianie w domu odbierają radość, którą miało dawać nam dzielenie życia ze zwierzęciem. W takich sytuacjach nie warto czekać aż sytuacja się pogorszy a obustronna frustracja stanie się nie do zniesienia. Im wcześniej poszukamy pomocy w rozwiązaniu problemu, tym więcej stresu zaoszczędzimy sobie i zwierzęciu. Jedną z możliwości jest  skorzystanie z konsultacji behawioralnej.

Jak wygląda konsultacja?
Konsultacje odbywają się w domu Klienta, dzięki czemu możemy zminimalizować stres zwierzęcia oraz przyjrzeć się środowisku, w którym ono na co dzień funkcjonuje. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad i przygląda się relacjom pomiędzy członkami rodziny i zwierzętami. A następnie pomaga zidentyfikować źródło trudności i znaleźć właściwe rozwiązanie. Uświadomienie sobie przyczyn problemu jest najczęściej pierwszym krokiem do sukcesu.

Współpraca z behawiorystą czy psim/kocim psychologiem może być kontynuowana w formie kolejnych spotkań szkoleniowych. Praca pod okiem eksperta pomaga przyjrzeć się poszczególnym trudnościom i na bieżąco na nie odpowiadać.Wsparcie i informacja zwrotna, którą oferuje specjalista są często niezbędnym elementem sukcesu we wzajemnym porozumieniu na lini człowiek – zwierzę.

Konsultacje i szkolenie psów
Pies jest nie bez powodu uważany powszechnie za najlepszego przyjaciela człowieka. To jedyny gatunek zwierząt, który tak doskonale opanował umiejętność rozumienia człowieka i współpracy z nim. Zarówno ludzie, jak i psy czerpią z tego powodu wiele korzyści i przyjemności. Jednak, jak się okazuje, my ludzie nie zawsze rozumiemy nasze psy tak dobrze, jak one nas. Zdarza się też, że psy nie potrafią sprostać stawianym przed nimi wymaganiom, co może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych czy behawioralnych. Do najczęstszych należą:

– agresja wobec ludzi i innych zwierząt;
– niszczenie przedmiotów, mebli, zabawek;
– pilnowanie zasobów;
– lęk i frustracja separacyjna;
– nadmierne szczekanie;
– pobudzenie, nadmierna aktywność;
– apatia, niechęć do aktywności;
– zachowania kompulsywne i stereotypowe;
– lęki przed dźwiękami, obcymi osobami, przedmiotami, nowymi miejscami;
– odmawianie jedzenia lub przejadanie się;
– wygryzanie i wylizywanie sierści prowadzące do samookaleczeń;
– zjadanie niejadalnych przedmiotów.

Konsultacje behawioralne psów mogą pomóc w przypadku tych i wielu innych trudności. Specjalista spotyka się z Klientem w jego domu, aby przyjrzeć się środowisku, w którym przebywa pies oraz przeprowadzić wywiad z domownikami. Nierzadko też idzie na wspólny spacer z Klientami. Następnie, na podstawie zebranych informacji proponuje kompleksowy plan terapii.

Behawiorysta i psi psycholog pomagają nie tylko rozwiązywać problemy, ale także uniknąć ich jeszcze zanim się pojawią. Dlatego warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy przed lub zaraz po zakupie lub adopcji psa. Specjalista może doradzić w następujących kwestiach:

– wybór hodowli, fundacji lub innej organizacji, z której weźmiemy psa;
– wybór psa pod kątem rasy, wieku, temperamentu, rozmiaru;
– właściwe zaplanowanie przestrzeni w domu;
– wybór niezbędnych akcesoriów np. legowiska, zabawki, gryzaki, smycz, szelki;
– dobór odpowiedniej diety i pór posiłków;
– wprowadzenie psa do domu, szczególnie gdy mieszkają w nim już inne zwierzęta;
– socjalizacja i szkolenie szczeniąt;
– zrozumienie psiej komunikacji;
– nauka czystości;
– nauka podstawowych komend.


Psy są wspaniałymi, nieocenionymi towarzyszami człowieka. Im lepiej komunikujemy się z naszymi czworonożnymi towarzyszami, tym więcej radości możemy czerpać z codziennej koegzystencji i współpracy, którą nam oferują.

Konsultacje kotów
Koty coraz częściej goszczą w naszych domach w charakterze zwierząt towarzyszących. Szczególnie w miastach, gdzie ze względu na styl życia oraz ograniczenia w przestrzeni publicznej, posiadanie psa stawia przed miłośnikami zwierząt coraz więcej przeszkód. Koty dobrze odnajdują się w mieszkaniach, jednak jak wszystkie drapieżniki, są zwierzętami o dużych potrzebach, które niezaspokojone mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych czy behawioralnych. Do najczęstszych należą:

– załatwianie się poza kuwetą i znaczenie terytorium;
– agresja i konflikty między kotami;
– niszczenie (drapanie, gryzienie) przedmiotów;
– nadmierne wylizywanie sierści prowadzące do wyłysień;
– falująca skóra na grzbiecie;
– nadmierna wokalizacja;
– nadmierna aktywność w nocy;
– apatia, niechęć do zabawy;
– lęk przed dźwiękami i obcymi osobami;
– odmawianie jedzenia lub przejadanie się;
– zjadanie niejadalnych przedmiotów.

Konsultacje behawioralne kotów mogą pomóc w przypadku tych i wielu innych trudności. Specjalista spotyka się z Klientem w jego domu, aby przyjrzeć się środowisku, w którym przebywa kot oraz przeprowadzić wywiad z domownikami. Następnie, na podstawie zebranych informacji proponuje kompleksowy plan terapii.

Behawiorysta i koci psycholog pomagają nie tylko rozwiązywać problemy, ale także uniknąć ich jeszcze zanim się pojawią. Dlatego warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy przed lub zaraz po zakupie lub adopcji kota. Specjalista może doradzić w następujących kwestiach:

– wybór hodowli, fundacji lub innej organizacji, z której weźmiemy kota;
– wybór kota pod kątem rasy, wieku, temperamentu;
– właściwe zaaranżowanie przestrzeni w domu;
– wybór niezbędnego wyposażenia i akcesoriów np. miski, kuwety, drapaki, legowiska, zabawki;
– dobór odpowiedniej diety i pór posiłków;
– wprowadzenie kota do domu, szczególnie gdy mieszkają w nim już inne zwierzęta;
– socjalizacja kociąt;
– zrozumienie kociej komunikacji.


Zrozumienie kocich potrzeb i ich zaspokojenie jest podstawą udanej koegzystencji pod jednym dachem. Szczęśliwy kot pozostanie na długie lata wspaniałym towarzyszem swojego człowieka.